Назвемо ми їх нарцисами, схибленими на контролі, маніпуляторами чи енергетичними вампірами, люди, які демонструють токсичну поведінку, можуть зробити наше життя нещасним. Такі люди працюють нам на шкоду та можуть зруйнувати будь-які здорові стосунки. Які характеристики вони виявляють?

Ви можете зустріти токсичних людей майже скрізь – на роботі, у школі, серед друзів чи навіть у родині, хоча ви не повинні цього усвідомлювати. Не дивно, що токсична особистість може проявлятися різними способами, і часто потрібно ретельно аналізувати поведінку та слова людини, щоб це помітити. Отже, як розпізнати токсичних людей?

Характеристики токсичних людей відрізняються, але є певна схожість. Токсичні люди зазвичай є вправними маніпуляторами, які використовують інших, щоб отримати власну вигоду . Вони самозаглиблені та зосереджені на досягненні своїх цілей, часто за рахунок інших людей, на яких вони не звертають уваги. Їм подобається почуватися могутніми та вищими, їм подобається правити людьми та приймати рішення за них.

Токсичні особистості, представлені в цій статті, мають ілюстративний і розмовний характер. Це не психологічна характеристика. Тут ми представляємо спрощений поділ. Типи людей, яких, мабуть, колись зустрічав кожен.

Негативне ставлення. Токсичні люди можуть бути дуже засуджуючими та саркастичними, і це забирає енергію у оточуючих. Вони не лише кажуть «ні», а й ставляться до інших як до об’єкта пліток і демонструють нестачу співчуття. Коротше кажучи, їм не вистачає співчуття, щоб ставитись до інших як до рівних. Все завжди буде “ні”.

Час. Токсичні люди дуже егоцентричні, тому не враховують, що в нас також є життя. Якщо ви відчуваєте, що хтось надто на вас покладається, що вами користуються і що ваша потреба в підтримці незадоволена – це вірна ознака того, що у вас токсичні стосунки з цією людиною.

Спілкування. Ще одна ознака того, що ви маєте справу з токсичною людиною, — те, що вона більше говорить, ніж слухає. Якщо у вас є друг, який багато часу говорить, а ви тільки слухаєте, можливо, вам доведеться враховувати, що ця дружба не на рівних, і у вашого друга токсична особистість.

Брехня. Всі ми іноді брехаємо, але токсичні люди будують свої стосунки на брехні. Хоча вони можуть здатися дружелюбними, але коли ви підходите надто близько, їхня справжня природа починає проявлятися, і ви можете почати розуміти, що більша частина того, що виходить з його вуст, – це просто брехня.

Критика та контроль. Крім брехні, токсичні люди ще відкрито критикують вас і хочуть вас контролювати. Часто цей контроль застосовується до вашого життя та рішень, які ви приймаєте. І якщо їм не сподобається якесь рішення, вони не вагаючись відкрито розкритикують вас за нього.

Драми. Ми всі іноді драматизуємо, але людей із токсичною поведінкою драма переслідує, куди б вони не пішли. Токсичні люди схильні до драми, тому що вони харчуються негативними емоціями/думками/поведінкою. Їхня нездатність контролювати свої емоції лише посилює проблему.

Бути жертвою. Крім драми та всієї негативної енергії у житті токсичних людей, вони ніколи не беруть на себе відповідальність за свою поведінку та відіграють роль вічної жертви. У багатьох випадках вони звинувачують інших у своїх проблемах.

Вічний стрес. Оскільки токсичні люди постійно існують у світі драм, вони також переоцінюють рівень стресу, який вони відчувають. Деякі ситуації, які викликають у нас стрес, цілком нормальні. Стрес є природним, але в поєднанні з постійним негативом і егоїзмом токсичні люди змушують всіх навколо просто втомлюватися від постійного стресу.

Правильно. Крім інших хворих, у токсичних людей є непереборна потреба бути правими. Це показує їхню впертість і зарозумілість. Цим вони намагаються щось довести іншим.

Ухиляється. Незважаючи на те, що токсичні люди здаються досить агресивними та зарозумілими, вони також дуже уникають, а це означає, що вони часто не відповідають на питання, на які не хочуть відповідати. Їм подобається увага і драматизм, але коли ви хочете про це поговорити, вони відразу змінюють тему.

Ймовірно, ви маєте справу з токсичною людиною, якщо ви відчуваєте себе невпевнено поруч із ним, ваша самооцінка падає, і ви починаєте сумніватися у своєму виборі. На початку вашого знайомства така людина може здатися доброзичливою і гідною довіри – це властиво токсичним людям, яких найлегше розпізнати лише через деякий час. Згодом ви почнете помічати брехню та егоїзм, схильність засуджувати та критикувати інших людей, а також зарозумілість та обман – це все риси токсичної людини.

Після зустрічі з такою людиною ви можете відчути втому, докори сумління або невпевненість, тому що токсична людина часто змушує інших почуватися винними, таким чином шантажуючи та контролюючи їх. Токсичні люди прагнуть зробити своїх близьких залежними від них. Якщо ви хочете звільнитися від таких стосунків або навчитися з ними боротися, не бійтеся звернутися за допомогою до психолога, який правильно вас скерує.

Якщо ви помітили, що перебуваєте в токсичних відносинах, вам потрібно бути жорстким та сильним. Це покаже, що ви все контролюєте, і ніхто не зможе вами скористатися. Вам також потрібно встановити чіткі межі, щоб показати, що ви розраховуєте на партнерство. І, нарешті, не поділіться приватною, дуже особистою інформацією. Токсичний людина, швидше за все, використовує це проти вас. Будьте уважні та бережіть себе та свої стосунки.

Є питання, потрібна консультація психолога?

Введіть контакти для зв’язку нижче, ми підберемо психолога для Вас